کنترلر مرکزی خانه هوشمند

کنترل کننده، یا همان هاب یا Getaway، که سیستم اتوماسیون خانگی شما را کنترل می کند. این شما را قادر به اضافه کردن و پیکربندی دستگاه ها و ایجاد و اجرای سناریوها / حالات می کند که سیستم را قادر می سازد تا به طور خودکار کارها را انجام دهد، مانند روشن کردن چراغ ها براساس زمان یا حرکت است.

کنترل کننده ها و فن آوری ها:
اولین چیزی که در هنگام انتخاب یک کنترل کننده باید در نظر گرفت،این است که تکنولوژی که شما برای استفاده از سیستم اتوماسیون خانگی برنامه ریزی می کنید باید با آن تکنولوژی سازگاری داشته باشد. به طور مثال برای گوشی های موبایل واضح است، زیرا شما باید از کنترلر فروشندگان اصلی استفاده کنید. اما در دیگر سیستم های انعطاف پذیر تر، شما باید با دقت بیشتری کنترلر را انتخاب کنید.

همه فن آوری ها به کنترل کننده نیاز ندارند زیرا به طور مستقیم بر روی سیستم Wi-Fi و سرورهای ابر آنها (مانند Nest) کار می کنند. ما در این قسمت به معرفی یک لیست از فن آوری کنترلر مرکزی خانه هوشمند با توضیحات مختصر می پردازیم.

Z-Wave
Z-Wave یک فن آوری اتوماسیون خانگی است که توسط بسیاری از فروشندگان پشتیبانی می شود. Z wave این امکان را می دهد که به آسانی یک سیستم کامل را برای خانه خود بسازید و به طور اتوماتیک وضعیت روشنایی، گرمایش و سرمایش، امنیت و غیره را به شما می دهد و شما همیشه می دانید که در خانه شما چه اتفاقی می افتد.

LightwaveRF


LightwaveRF  یک فن آوری اتوماسیون خانگی کاملا جدید است که عمدتا در نورپردازی و کنترل قدرت طراحی شده است، و دارای طیف گسترده ای از محصولات نورپردازی است و مخصوص نیاز های ورودی است.

شما می توانید از کنترل LightwaveRF Link یا یک ترکیب کنترل Z-Wave/ Lightwave استفاده کنید. این راهنما به شما کمک می کند یک کنترلر LightwaveRF را انتخاب کنید.

Philips Hue
سیستم Philips Hue دارای کنترل کننده ای است که به نام Hue Bridge نامگذاری شده است.
ساده ترین سیستم رنگ است، قطعا زمانی که شما مایل به کنترل نور چراغ توسط یک گوشی هوشمند / رایانه لوحی یا کامپیوتر (مرورگرهای وب) هستید Philips Hue به کمک شما می آید. و همچنین Philips Hue می تواند با IFTTT یا به عنوان بخشی از ZWave استفاده شود.

Nest
محصولات Nest به صورت بی سیم به سیستم Wi-Fi شما متصل می شوند و نیازی به هیچ کنترلر مرکزی خانه هوشمند ندارند. محصولات Nest قابلیت کار با IFTTT و همچنین پروتکل Z-Wave را دارند.

 

Honeywell Evohome
سیستم Honeywell Evohome دارای کنترلر مرکزی مخصوص به خود است که برنامه های خانه هوشمند را اجرا می کند، و به شما اجازه دسترسی از طریق گوشی هوشمند / رایانه لوحی را به سیستم خود می دهد. در حال حاضر این سیستم با IFTTT کار نمی کند.

تفاوت بین Getaway و کنترل کننده های نرم افزاری


اکثر سیستم ها از یک Getawat یا کنترل مرکزی استفاده می کنند، اما در بعضی موارد می توانید از یک نرم افزار مبتنی بر آن استفاده کنید.

کنترل Getaway
کنترل Getaway همچنین به عنوان "مرکز" یا "پل" شناخته می شود. یک Getaway یک واحد فیزیکی است که به شما متصل است و روتر Wi-Fi با استفاده از یک کابل اینترنت، این امکان را به شما می دهد که سیستم را از یک گوشی هوشمند کنترل کنید، اجازه دسترسی از راه دور را نیز به شما می دهد.

یک Getaway به شما یک سیستم با نصب آسان را پیشنهاد می کند زیرا تمام نرم افزارهای موجود در آن را شامل می شود.


کنترل کننده نرم افزاری
یک کنترلر نرم افزاری ، یک برنامه نرم افزاری اختصاصی است که بر روی کامپیوتر، مک یا یک تک باند کوچک اجرا می شود کامپیوتر مانند RaspBerry Pi. شما نیاز به یک رایانه ای دارید که 24 ساعت شبانه روز را اجرا می کند، زیرا اتوماسیون خانگی نیاز به اجرای صحنه هایی در زمان های مختلف روز دارد و شما همچنین نیاز به یک آداپتور USB دارید (گاهی اوقات به نام "stick" یا "dongle" نامیده می شود) این امر کامپیوتر را به صورت بی سیم به سیستم اتوماسیون خانه وصل می کند.

کنترلرهای نرم افزاری محبوب عبارتند از: HomeSeer (PC)، Indigo (Mac)، Domoticz (رایگان) و OpenHab (رایگان).