CMOS چیست؟

CMOS چیست؟

سنسور تصویر و یا حس گر تصویر، نوعی سنسور هستند که اطلاعات مورد استفاده در تهیه تصویر را تشخیص و آنها را انتقال می دهند. این کار با تبدیل امواج نور به سیگنال الکتریکی صورت می پذیرد. این امواج نوری می تواند امواج نور مرئی و یا تابش الکترومغناطیسی دیگری باشند. سنسورهای تصویر در دو نوع آنالوگ و دیجیتال بیشتر در وسایلی همچون دوربین های دیجیتال، ماوس های نوری (کامپیوتر)، تجهیزات عکسبرداری پزشکی، تجهیزات دید در شب، دوربین های حرارتی، رادار، سونار (زیردریایی) و در برخی اینترکام های هوشمند مانند برند آکووکس Akuvox مورد استفاده قرار می گیرند.

دو نوع متداول این سنسورها، سنسورهای CCD و سنسورهای CMOS (با تلفظ سی ماس) هستند. هر دوی این سنسورها بر اساس فناوری MOS (که به آن ترانزیستور اثر میدانی نیمه رسانای اکسید فلز می گویند) ساخته شده اند. سنسور CCD طبق فناوری خازن های MOS و سنسور CMOS طبق فناوری تقویت کننده الکترونیکی ماسفت (MOS field-effect transistor) ساخته می شوند. از مزیت های CMOS نسبت به CCD می توان به مصرف انرژی کمتر، قیمت مناسب تر و سرعت عملکرد بالا در ثبت و پردازش تصاویر اشاره کرد.

تفاوت چیپ تصویر CMOS با CCD در چیست؟

سنسور CCD در مقایسه باسنسور CMOS در تاریکی از حساسیت بیشتری نسبت به نور برخوردار است. در نتیجه تصاویر را با کیفیت بهتری در محیط های کم نور ثبت می کند. سرعت پردازش تصویر در تکنولوژی CCD با کندی همراه است و به دلیل گرمایی که در هنگام پردازش تولید می کند سبب کاهش کیفیت تصاویر می شود. علاوه بر این مصرف بالای انرژی، گران قیمت بودن آن و همچنین عملکردی مشابه  CMOSها، باعث شده است تا سنسور های  CMOSطرفداران بیشتری پیدا کنند. از طرفی این فناوری توانسته با پیشرفت های روز افزون سبب افزایش کیفیت تصاویر و عملکرد بهتر شود.

 با توجه به مطالب ذکر شده در بالا، شرکت Akuvox نیز از فناوری CMOS بر روی محصولات خود استفاده می کند که اینکار باعث پایین آمدن قیمت این محصولات شده است. برای مشاهده و خرید مطمئن این محصولات از نمایندگی رسمی این برند در ایران می توانید به صفحه محصولات آکووکس Akuvox مراجعه نمایید.

 این مقاله توسط تیم نویسندگان شرکت پاردیک تهیه گردیده است. در صورت نیاز با ذکر منبع می توانید از آن استفاده نمایید. شایان ذکر است تمامی مقالات در بازه های زمانی کوتاه بروزرسانی می شوند. برای اطلاع از این امر و دریافت اخبار و مقالات جدید در خبرنامه سایت ثبت نام نمایید.


کد مقاله: pa-ar-004

نظرات بازدیدکنندگان