آیا با پروتکل Wiegand آشنایی دارید ؟!

آیا با پروتکل Wiegand آشنایی دارید ؟!

آیا با پروتکل Wiegand آشنایی دارید ؟!

شاید شما هم با کلمه Wiegand در دستگاه های کنترل دسترسی (Access Control) و یا اینترکام های هوشمند روبرو شده‌اید. در مشخصات فنی دستگاه‌های کنترل دسترسی و اینترکام های هوشمند همچون Akuvox، پورت یا رابط Wiagand مشاهده می‌شود، اما به ندرت شاهد ذکر توضیحات بیشتر راجع به آن هستیم. در این مقاله به شرح مختصری درباره پروتکل یا رابط ویگند می‌پردازیم. توافقنامه Wiegand یک استاندارد جهانی هماهنگ و یک پروتکل ارتباطی است که توسط موتورولا توسعه یافته است. برای بسیاری از ویژگی های مربوط به کارت خوان ها و کارت ها برای سیستم های کنترل دسترسی مناسب است.

آنچه در این مقاله می خوانید:

Wiegand چیست؟

پروتکل و فرمت

کارت Wiegand

تاریخچه

Wiegand چیست؟

در حوزه کنترل دسترسی می توان از "ویگاند" برای توصیف های استفاده کرد:

یک Reader برای کنترل رابط سخت افزاری
پروتکل Reader 
قالب کارت
نوعی Reader
نوعی اعتبارنامه

Wiegand یک پروتکل ارتباطی و یک استاندارد جهانی است که به ویژگی‌های ارتباطی بین سیستم کنترل دسترسی و خواننده‌های (Reader)مختلف همچون کارتخوان‌ها و حسگرهای بیومتریک می‌پردازد.

دستگاه های Wiegand، شامل کارت‌ها و هر نوع داده خوان بودند که بر پایه سیستم ارتباط سیمی مخصوص کار می‌کردند.

ارتباط سیمی  این دستگاه ها جنبه ای از  مجموعه سیم های جاسازی شده در کارت Wiegand بود. این دستگاه ها عملکردی مشابه کارت‌های بانکی داشتند، با این تفاوت که در کارت بانکی به جای سیم کشی از نوار فرومغناطیسی استفاده می شود. سیم کشی در دستگاه های Wiegand نسخه برداری  از سیستم را سخت تر می‌کرد.

از خواننده یا حسگر ویگند برای جمع آوری اطلاعات دستگاه استفاده می‌شد. برخی از اطلاعات موجود در این دستگاه‌ها شامل موارد زیر بود:

• شماره کارت های اعتباری

• شماره حساب های بانکی

• اطلاعات شناسایی کارکنان

• سوابق کیفری

• تاریخچه پزشکی

 

در حال حاضر، کارت‌ها و خواننده های Wiegand دیگر تولید نمی‌شوند، اما رابط و فرمت های سخت افزاری مربوطه به آن، همچنان توسط بسیاری از انواع سیستم‌های RFID و حتی برخی از خواننده های Biometric استفاده می شود. 

چکیده

ویگند، یک رابط ارتباط سیمی است که ارتباط بین کنترل کننده و خواننده را برقرار می‌کند. به زبان ساده تر، پورت یا رابط Wiegand ، جهت اتصال و ارسال داده‌های یک کارتخوان یا سنسور بیومتریک اکسترنال به سیستم کنترل دسترسی به کار می‌رود.

سیستم کنترل دسترسی می تواند یک برد کنترلر و یا یک دستگاه کامل کنترل دسترسی باشد. دستگاه خواننده (Reader)  اکسترنال نیز می‌تواند یک کارتخوان ، سنسور اثر انگشت و یا یک دستگاه کامل حضورغیاب(کنترل دسترسی) باشد.

پروتکل و فرمت

تغییرات زیادی در قالب داده های منتقل شده در این رابط وجود دارد. یک قالب باز معمول "26 بیتی ویگاند" است. این دارای یک بیت برابری پیشرو ، 8 بیت کد تسهیلات ، 16 بیت کد شناسه و یک بیت برابری انتهایی برای مجموع 26 بیت است. اولین بیت برابری از 12 بیت اول کد و بیت برابری دنباله از 12 بیت گذشته محاسبه می شود. با این حال ، پیاده سازی ها و پسوندهای زیادی در قالب اصلی وجود دارد.

پرکاربردترین فرمت مورد استفاده در رابط Wiegand، فرمت 26 بیتی می‌باشد.

کارت Wiegand

محدودیت های اندازه فیزیکی کارت ، حکم می کند که حداکثر 37 رشته سیم Wiegand می تواند در یک کارت اعتباری استاندارد قرار گیرد ، همانطور که توسط استانداردهای CR80 یا ISO / IEC 7810 پیش بینی شده است ، قبل از اینکه سو mis مطالعه ها بر قابلیت اطمینان تأثیر بگذارد. بنابراین ، بیشتر فرمت های Wiegand که در کنترل دسترسی فیزیکی استفاده می شوند ، کمتر از 37 بیت طول دارند.

تاریخچه

اصطلاح Wiegand نام خود را از یک مهندس متولد آلمانی John R Wiegand گرفته است ، وی سیم مخصوصی را که در کارتهای ویگند بکار رفته است اختراع کرد که با استفاده از Wiegand Reader قابل خواندن است. خروجی این خواننده بیش از دو سیم با برچسب "Data 0" (D0) و "Data 1" (D1) بود.

بعداً این رابط و پروتکل Wiegand توسط فن آوری های جدید RFID به تصویب رسید تا بتوان آنها را به راحتی در سیستم های کنترل دسترسی موجود جا داد.

بعداً این رابط و پروتکل، توسط فناوری‌های جدید RFID به تصویب رسید تا بتوان آنها را به راحتی در سیستم‌های کنترل دسترسی موجود قرار داد. از جمله توسعه دهندگان پروتکل ویگند می‌توان به شرکت "موتورولا" اشاره کرد.

نظرات بازدیدکنندگان