پروتکل Enocean به زبان ساده

پروتکل Enocean به زبان ساده

پروتکل EnOcean به پروتکل وایرلس برداشت انرژی اطلاق می شود که عموماً در سیستم های هوشمند ساختمان ها بکار می رود. این پروتکل همچنین دارای کاربردهای دیگری در صنعت، حمل و نقل، تدارکات و خانه های هوشمند می باشد. ماژول های بر پایه این پروتکل، مبدل های میکرو انرژی را با دستگاه های الکترونیکی با برق بسیار کم ترکیب کرده و امکان ارتباط بیسیم را میان سنسورهای بیسیم بدون باتری، سوییچ ها، کنترل ها و کلیدها برقرار می سازد. ماژول های وایرلس مصرف کننده انرژی توسط شرکت EnOcean که واقع در Oberhaching آلمان می باشد، ساخته و به بازار ارائه می شود. این شرکت تکنولوژی و مجوز برای ویژگی های به ثبت رسیده در چارچوب انجمن EnOcean پیشنهاد می کند.

پروتکل EnOcean بر اساس بهره برداری مؤثر از حرکت مکانیکی و دیگر پتانسیل ها از محیط مانند روشنایی داخلی و تفاوت های دمایی می باشد، که از اصول برداشت انرژی استفاده می کند. برای تبدیل چنین نوسانات انرژی ای به انرژی قابل استفادهٔ الکتریکی، الکترومغناطیسی، خورشیدی و ترمو الکتریک، مبدل های انرژی مورد استفاده قرار می گیرند. محصولاتی که بر پایهٔ این تکنولوژی هستند (از قبیل سنسور ها و کلیدهای روشنایی) بدون باتری عمل کرده و طوری ساخته شده اند که نیاز به حفظ و مراقبت ندارند.

سیگنال های رادیویی از این سنسورها و کلیدها می تواند به صورت بیسیم تا فاصله ای ۳۰۰ متری در فضای باز (در دید مستقیم) و ۳۰ متری در داخل ساختمان (در دید مستقیم) منتقل شوند. در طراحی های اولیه از این شرکت از ژنراتورهای پیزو استفاده می شد، اما این ژنراتورها بعداً با منبع انرژی الکترومغناطیس تعویض شدند تا نیروی عامل را کاهش دهند (۳٫۵ نیوتن) و عمر سرویس دهی را تا ۱۰۰ عملیات در روز برای بیش از ۲۵ سال افزایش دهند.

بسته های داده بیسیم EnOcean نسبتاً کوچک هستند، هر بسته دارای ۱۴ بایت طول می باشد و در ۱۲۵ کیلو بیت بر ثانیه منتقل می شود. انرژی RF تنها برای ۱ از داده های دوتایی منتقل می شود، و میزان برق مورد نیاز را کاهش می دهند. سه بسته در بازه های تصادفی فرستاده شدند تا احتمال برخورد بسته RF را کاهش دهند. ماژول های بهینه شده برای برنامه های کاربردی کلید زنی، بسته های داده ای بیشتری را در رهاسازی کلیدهای دکمه ای منتقل می کنند، که اجازهٔ کارگذاری دیگر ویژگی ها از قبیل تنظیم نور را فراهم می آورد. فرکانس های انتقال مورد استفاده برای دستگاه ها ۹۰۲ مگاهرتز، ۹۲۸٫۳۵مگاهرتز، ۸۶۸٫۳ مگاهرتز و ۳۱۵ مگاهرتز می باشد.

مدل های پایه ای تکنولوژی پروتکل با ترکیب کردن میکروکنترل ها به یک دستگاه با مصرف انرژی بسیار کم (Ultra low Power)تبدیل می شود که ایجاد ارتباط بدون سیم را بین حسگرهای بدون باتری، قفل ها و درها فراهم می کند و این امکانی حیاتی در این صنعت است.

در مارس ۲۰۱۲، شرکت Enocean توانست استاندارد بی سیم خود را در جایگاه یک استاندارد ISO/IEC تصویب کند. این استاندارد، OSI Open Systems Interconnection را پوشش می دهد که شامل لایه های فیزیکی، پیوند داده ها و لایه های شبکه است.

یک گروه از شرکت ها از جمله ، Texas Instruments، Omnoi، Masco و MK Electric اتحادیهٔ EnOcean را در اوریل سال 2008 به عنوان شرکتی غیر انتفاعی با سود مشترک را تشکیل دادند.

اتحادیه EnOcean قصد دارد این تکنولوژی را بین المللی کرده، و سعی در ایجاد قابلیت همکاری میان محصولات شرکای OEM دارد، تا بتواند محدودهٔ گسترده ای از محصولات کنترل و مانیتورینگ بیسیم سازگار را برای استفاده در داخل و اطراف ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی به وجود اورد.

برای این منظور اتحادیه EnOcean پروتکل های سطح کاربرد را مشخص کرده که به نام EEPs می باشد. ( پروفایل های تجهیزات ) به همراه سه سطح پایین تر از استاندارد بین المللی بیسیم ISO/IEC 14543-3-10، این اتحادیه زیربنای ایجاد تکنولوژی بیسیم باز سازگار را بنا نهاد. بیش از 250 شرکت در حال حاضر متعلق به این اتحادیه هستند. مرکز اصلی ان در San Ramon، کالیفرنیا می باشد .

این مدل شرکت توسط برند Oberhaching آلمان به بازار عرضه شده است. این شرکت تکنولوژی خود را در قالب Enocean که به نام Enocean Alliance است، ارائه می دهد.

نظرات بازدیدکنندگان