آشنایی با پروتکل CoSS

آشنایی با پروتکل CoSS

به منظور استفاده از این پروتکل نیاز به یک کنترلر مرکزی و یا Smart Station برای ارتباط دیوایس ها با یکدیگر است. کنترلرهای هوشمندی که از پروتکل COSS برای پیوند دادن همه دستگاه ها در توپولوژی شبکه ستاره (Star Network Topology) استفاده می کنند. یکی از مزایای کنترلرهای COSS امکان اتصال حداکثر 500 دیوایس به آنها می باشد.

یکی از مهمترین مزیت های LifeSmart پشتیبانی از سایر پروتکل های مثل Wi-Fi، BLE، Zigbee، Z-Wave می باشد. در ادامه به بررسی بیشتر این پروتکل و مقایسه پروتکل COSS با سایر پروتکل ها می پردازیم

برد بیشتر پروتکل Coss نسبت به سایر پروتکل های هوشمند سازی ساختمان

همان طور که پیداست در سیگنال بی سیم Zigbee که ازفرکانس  2.4 گیگاهرتز استفاده می کند، مانند سیگنال Wifi، فاصله موثر بین 10 تا 100 متر است که یک دیوار 5 اینچی می تواند باعث افت سیگنال 75 درصدی شود و اتصال دستگاه پایدار نیست.

Lifesmart COSS که با فرکانس 433 مگاهرتز کار می کند، می تواند برد بین 200 تا 800 متر داشته باشد و می تواند تا 6 بار از دیوارها عبور کند. پس می‌توانید بدون نگرانی در مورد مشکل اتصال، دستگاه را در همه جای خانه خود نصب کنید.در نتیجه پروتکل Coss یک پروتکل پایدار و قابل اعتماد است.

 

سرعت  بالاتر پروتکل Coss نسبت به سایر پروتکل های هوشمند سازی ساختمان

سرهمچنین پروتکل Zigbee با استفاده از توپولوژی Mesh سیگنال ها را از دستگاهی به دستگاه دیگر تکرار می کند که باعث افزایش زمان پاسخ می شود.در حالی که پروتکل Lifesmart Coss با استفاده از توپولوژی Star و در فواصل دور، تاخیر COSS می تواند کمتر از 100 میلی ثانیه باشد.

در نتیجه، همه دستگاه‌ها سریع‌تر از پروتکل ZigBee واکنش نشان می‌دهند و واکنش فوری بهتر و تجربه خوبی را به شما ارائه می دهد.

مصرف برق کم پروتکل Coss  نسبت به سایر پروتکل های هوشمند سازی ساختمان

پروتکل Zigbee به دلیل استفاده از فرکانس بالا باعث مصرف جریان بیشتر می شود. در حالی که پروتکل Lifesmart COSS با استفاده از فرکانس پایین ، مصرف انرژی کم تری دارد.

در نتیجه، اکثر دستگاه‌ ها مانند حسگر حرکتی، حسگرهای درب یا سوئیچ‌ها بی‌سیم با باتری کار می‌کنند. یک سوئیچ هوشمند با باتری ER18505 که می تواند تا 5 سال عمر باتری را پشتیبانی کند.

 

در انتها می توان نتیجه گرفت پروتکل Coss یک پروتکل بسیارکارآمد در حوزه هوشمند سازی خانه ها و ساختمان ها است و به دلیل انحصاری بودن این پروتکل برای محصولات کمپانی LifeSmart که یک قابلیت و مزیت بسیار بالایی است و باعث می شود که بتوان اعتماد بیشتری نسبت به این پروتکل داشت. در مقالات بعدی به بررسی بیشتر محصولات کمپانی LifeSmart و پروتکل انحصاری Coss  می پردازیم و با اپلیکیشن LifeSmart و محصولات این شرکت بیشتر آشنا می شویم.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نویسنده: مهندس پدرام حسینی کارشناس فنی تیم پاردیک

نظرات بازدیدکنندگان